Meet our Governors

Our School Governors

The school governors have overall strategic and financial responsibility for our school. This is done in consultation with the Head Teacher who is responsible for day to day organisation.  With appropriate advice from the Local Authority, the Governors set and oversee the delegated school budget and determine school policies. Our Governing Body uses the "Circle" model of governance which means we do not have sub-committees but individual governors may have Link roles. All of the governors meet 3 times a term in a Full Governing Body meeting.

The governing body consists of:
3 elected parent governors: Jeremy Hinde (Vice Chair), Laura Hancock, (vacancy)
1 LA governor: Alan Sharp
1 Headteacher: Anna Hayesmore
1 elected staff governor: Laurie-Lee McDowell
2 foundation governors: Anthea Kenna (Chair), Stephen Roberts
3 co-opted governors: Inger Anson, Robbie Dow, Alice Leadbeter 
 
Clerk: Katie Woodcock
 
  • Mrs Anthea Kenna

    Chair of Governors

    chair@burroughgreen.cambs.sch.uk

    Governor type: Foundation Governor
    Joining date: 26th August 2015
    Current Term of Office: 10th December 2019 - 9th December 2023
    Appointed by: The Diocese of Ely
    Responsibilities: Chair of Governors; Leaderhip, Inclusion, Collective Worship and Safeguarding Link Governor; SIAMS working party; HTAR panel
    Register of interests: School Improvement Advisor; Member of Ely Diocesean Board of Education; Chair of Governors at Bewick Bridge Community Primary School, Kettlefields Community Primary School and The Spinney Primary School.

    Why did you become a governor?
    Recently retired, following a career in Church School Headship spanning 25 years and as a Churchwarden within the Benefice, I wished to support our local schools. I worked in Cambridgeshire and Essex as Headteacher, Associate Adviser and School Improvement Partner and am currently working with Church Schools within East Anglia as an adviser, supporting those schools requiring improvement. I am a keen musician and enjoy working with young people, providing quality musical experiences. Performing with many amateur musical groups, either as an instrumentalist or a singer, gives me great pleasure and I enjoy being on stage. Although I don’t participate as much now as I would wish to, I have always enjoyed sport and, in my younger days, competed at regional level. In general, I enjoy challenges and am blessed with a great deal of energy. When I am relaxing I read, bake and do puzzles! My expertise covers all aspects of school leadership and management and, in particular, those relating to Church Schools. I am committed to giving our young people the very best start in their educational journey.

  • Mr Jeremy Hinde

    Vice Chair of Governors

    Governor Type: Parent Governor
    Joining Date: 10th November 2014
    Current Term of Office: 1st August 2018 - 31st July 2022
    Appointed by: Elected by parents
    Responsibilities: Vice Chair of Governors, link governor for Health and Safety, Wellbeing, website and EYFS; SIAMS working party; HTAR panel
    Register of interests: None

    Why did you become a governor?
    I have two children at the school and I felt that it was important to establish a firm link between parents and the governing body. I feel that this helps to support all the children, as well as other parents and teachers in a positive and constructive way. I think being a governor also enables me to have an overview of the direction of the school, and an opportunity to help steer it by offering the best support and advice I can give. I understand the importance of having committed governors who can play to the school’s strengths. I have significant experience around risk management, supervising teams, decision making and building positive relationships with government based departments, both in my previous 30 year career in London, and again in my current career.

  • Ms Anna Hayesmore

    Headteacher

    Governor Type: Headteacher
    Term of Office: 2018 - present
    Appointed by: Ex-officio by virtue of office as Headteacher
    Register of interests: None

    Why did you become a governor?
    As the headteacher I am automatically a member of the governing body. I enjoy working with the volunteers who become governors and give up their time to challenge and support our school. There is an amazing community in and around Burrough Green, and being on the governing body gives me the opportunity to be part of that.

  • Mrs Inger Anson

    Governor type: Co-opted Governor.
    Joining Date: 2014
    Current Term of Office: 1st September 2019 - 31st August 2023
    Appointed by: The Governing Body
    Responsibility: English Link Governor
    Register of interests: My husband is Trustee of Burrough Green Playgroup

    Why did you become a governor?
    I am a passionate believer that all children are entitled to, and should receive, an excellent education. Although Burrough Green Primary is a great school based on strong principles and firm foundations, like any organisation it is always striving to do better, and I hope that through my contribution I can help build on successes and make improvements/changes when and where needed.

  • Mr Robbie Dow

    Governor Type: Co-opted Governor
    Joining Date: 1st December 2020
    Current Term of Office: 1st December 2020 – 30th November 2024
    Appointed by: The Governing Body
    Responsibility: Curriculum Link Governor
    Register of interests: None

    Why did you become a governor?
    I was a governor at the school when my children where there and was asked recently to stand again, and was happy to do so to help the school and community.

  • Mrs Alice Leadbeter

    Governor Type: Co-opted Governor
    Joining Date: 8th November 2020
    Current Term of Office: 8th November 2020 - 7th November 2024
    Appointed by: The Governing Body
    Responsibilities: SIAMS working party
    Register of Interests: None

  • Mrs Laura Hancock

    Governor Type: Parent Governor
    Joining Date: 7th June 2020
    Current Term of Office: 7th June 2020 - 6th June 2024
    Appointed by: The Governing Body
    Responsibilities: Maths Link Governor
    Register of Interests: Director and shareholder of Yutree Insurance Ltd

    Why did you become a governor?
    I have a daughter at the school which is where my interest stems from. I am passionate about excellent education for all and I believe that we should contribute, however we can, to support our school in providing a rich and varied education for all of the children in the community. I am offering my support as a governor in the hope that my contribution will help the school to go from strength to strength.

  • Miss Laurie-Lee McDowell

    Governor Type: Elected Staff Governor.
    Joining Date: 12th September 2019
    Current Term of Office: 12th September 2019 - 11th September 2023
    Appointed by: Elected by Staff
    Responsibilities: Governor monitoring
    Register of Interests: None

  • Mr Alan Sharp

    Governor Type: Local Authority Governor
    Joining Date: 17th March 2016
    Current Term of Office: 4th November 2021 - 2rd November 2025
    Appointed by: Nominated by the LA and appointed by the Governing Body
    Responsibility: Finance Link Governor
    Register of interests: Elected member of Cambridgeshire County Council; Chairman of East Cambridgeshire District Council; Owner of A Sharp Accountant; Co-Chair of Governors at Bottisham Village College.

    Why did you become a governor?
    I expressed an interest in joining the Governing Body of the school during the middle of 2015 and it had taken time to get this formally approved by the Diocese.
    I joined the Governing Body because I wanted to contribute to the local community that I had moved into. I had been an active Governor of schools at which my children had attended and feel that whilst education has changed in that time, I feel that my experience during that time will help support the Head and staff in providing the best possible education to the children going through the school.
    My career as a Chartered Accountant for the last 20 years spent in Central Government will give financial experience to the Head and staff in maximising the resources that the school receives.

  • Stephen Roberts

    Governor Type: Foundation Governor
    Joining Date: 1st April 2022
    Current Term of Office: 1st April 2022 - 31st March 2026
    Appointed by: Diocese of Ely
    Responsibilities: TBC
    Register of interests: None

Former Governors over the previous 12 months.
 
Polly Fenwick
Parent governor appointed by GB
Term of Office: 01/06/2018 - 22/07/2021
Register of interests: None